Konieczność ochrony rzepaku przed patogenami grzybowymi zmusza do poszukiwań skutecznych środków ochronnych, o coraz lepszych właściwościach. Popularność zyskuje boskalid – substancja aktywna, pochodząca z nowej grupy chemicznej anilidów (SDHI).
Skuteczna ochrona rzepaku przed chorobami wiąże się z długotrwałą aktywnością grzybobójczą substancji aktywnych oraz ich szybkim, a jednocześnie równomiernym rozprzestrzenianiem w roślinie. Boskalid to coraz częściej stosowana w rzepaku substancja aktywna, którą cechuje wysoka skuteczność w stosunku do szerokiego spektrum patogenów grzybowych wywołujących m. in. zgniliznę twardzikową, czerń krzyżową, czy szarą pleśń.
Na poziomie rośliny boskalid jest wiązany w zewnętrznej warstwie komórek liścia. Część substancji aktywnej wnika poprzez tkanki do spodniej warstwy, natomiast pozostała część przemieszcza się z wodą i sokami, wędrując do wierzchołków i brzegów liścia, co zapewnia całościową ochronę rośliny. Mechanizm działania boskalidu polega na zahamowaniu procesu oddychania grzyba poprzez zablokowanie kompleksu II w łańcuchu oddechowym. W ten sposób grzyb zostaje pozbawiony źródła energii a jego dostępność do materiału budulcowego jest ograniczona.
W ostatnich kilku latach obserwujemy wzrost zainteresowania substancjami czynnymi z grupy anilidów, zwanych również SDHI, co wiąże się z kilkoma czynnikami. Dużą zaletą substancji jest szerokie spektrum działania oraz skuteczność po aplikacji stosunkowo niewielkich dawek. Ponadto, substancje te zostają szybko pobierane i transportowane przez roślinę, co uniezależnia od kaprysów pogody. Wszystkie te cechy widoczne są w zarejestrowanym fungicydzie Pictor firmy BASF, którego skuteczność oparta jest między innymi na działaniu boskalidu. Działanie substancji uzupełnia dimoksystrobina z grupy strobiluryn, która działa przeciwko różnym stadiom rozwojowym patogenów, zarówno na powierzchni rośliny, jak i w jej wnętrzu. Dzięki temu fungicyd doskonale sprawdza się zarówno w działaniu zapobiegawczym jak i interwencyjnym. Pictor wykazuje nie tylko działanie grzybobójcze, ale ma również pozytywny wpływ na fizjologię roślin, a to przekłada się na wyższe plony. Preparat został przetestowany w ponad 440 testach polowych, w których każdy wykazał dodatni wpływ na plon.
Połączenie boskalidu i dimoksystrobiny to jedno ze skuteczniejszych rozwiązań fungicydowych na rynku. Dzięki potwierdzonej skuteczności i dodatniemu wpływowi na rośliny, Pictor jest środkiem coraz chętniej wybieranym spośród fungicydów chroniących rzepak.
Link do strony artykułu: https://beta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/sdhi-w-ochronie-rzepaku-przed-grzybami